2016 NSW Veteran Golfers Strokeplay Championship Photo Gallery

63

NSW Vets Les_John 595

PHOTO GALLERY of the 2016 NSW Veteran Golfers Association Strokeplay Championship in Western Sydney.

Now updated following the final round and presentation.

(Click small arrow bottom right for fullscreen)

 

Results after second round at Penrith

A Grade scratch                Denis Dale (Twin Creeks)                              72

A Grade nett                      David McClelland (4) Wyong                       69

 

B Grade scratch                Geoff Yates (Leonay)                                     80

B Grade nett                      Fred Wernicke (13) Stonecutters Ridge  68

 

C Grade scratch                Jose Fernandez (Richmond)                        87

C Grade nett                      Jose Fernandez (20) Richmond                  67

 

LEADERS AFTER TWO (2) ROUNDS AT RICHMOND AND PENRITH – FINAL ROUND AT STONECUTTERS RIDGE.

 

A GRADE 0-9

 

SCRATCH

 

Denis Dale (Twin Creeks)                              71, 72                                                    143

Col Kenning (Kiama)                                       72,73                                                     145

Sal Ballard (Penrith)                                        73,77                                                     150

Geoff Shute (Dunheved)                             75,76                                                     151

James Hogg (Stonebridge)                           76,75                                                     151

David McClelland (Wyong)                           78,73                                                     151

Laurie Cupples (Leonay)                               78,73                                                     151

John Walker (Murwillumbah)                     76,75                                                     151

 

NETT

 

Col Kenning (Kiama)                                       68,69                                                     137

Clark Gibbons (Penrith)                                 69,71                                                     140

Denis Dale (Twin Creeks)                              70,71                                                     141

Geoff Shute (Dunheved)                             70,71                                                     141

 

B GRADE 10-15

 

SCRATCH

 

Col Faulkner (Rosnay)                                    76,85                                                     161

Fred Wernicke (Stonecutters)                    81,81                                                     162

Geoff Yates (Leonay)                                     83,81                                                     164

Ron Armstrong (Cabramatta)                     82,83                                                     165

 

NETT

 

Col Faulkner (Rosnay)                                    61,71                                                     132

Fred Wernicke (Stonecutters)                    67,67                                                     134

Gary Denny (Leonay)                                     64,77                                                     141

Geoff Yates (Leonay)                                     71,70                                                     141

 

C GRADE 16 & OVER

 

SCRATCH

 

Alberto Viola (Penrith)                                  85,95                                                     180

Jose Fernandez (Richmond)                        95,87                                                     182

Ron Benz (Glenmore)                                    83,101                                                   184

Ken Powell (Richmond)                                 87,97                                                     184

 

NETT

 

Doug Grimshaw (New Brighton)               68,69                                                     137

Jose Fernandez (Richmond)                        75,67                                                     142

Albert Viola (Penrith)                                     66,77                                                     143

 

AGE DIVISION 55-64

 

DIVISION ONE

 

Sal Ballard (Penrith)                                        73,77                                                     150

Geoff Shute (Dunheved)                             75,76                                                     151

David McClelland (Wyong)                           78,73                                                     151

Laurie Cupples (Leonay)                               78,73                                                     151

 

DIVISION TWO 65-69

 

Denis Dale (Twin Creeks)                              71,72                                                     143

Col Kenning (Kiama)                                       72,73                                                     145

James Hogg (Stonebridge)                           76,75                                                     151

 

DIVISION THREE 70 & OVER

 

Clark Gibbons (Penrith)                                 76,78                                                     154

Gary Poland (Fox Hills)                                   77,81                                                     158

Jim Malkus (Cabramatta)                              82,76                                                     158

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here